Bursa - Türkiye 2018 ÜÇGE

Müşteri Deneyimleri Kapsamında Bursa –Üçge Firmasını Ziyaret Ettik! 

“AES Group Müşteri Deneyimleri için bu ay sektörün öncü firmalarından ÜÇGE Mağaza Ekipmanları ve Raf Sistemleri Üretim Grup Sorumlusu Taner Güler ile görüştük.”   

Taner Bey bize firmanızdan ve faaliyetlerinizden bahseder misiniz? 

ÜÇGE mağaza ekipmanları ve raf sistemleri alanında 41 yıllık deneyimi ile perakende sektörünün dünyadaki en büyük tedarikçilerinden birisidir. Dünyanın 90 ülkesine ihracat yapan ÜÇGE’nin, Bursa’da kurulu 5 ayrı fabrikasında 80.000m2 üretim alanı mevcuttur.

40 ülkede distribütörlüğü olan firma, ürün çeşidine yönelik özel üretimleri ile hipermarket, süpermarket, yapı market, elektronik market, butik, eczane, züccaciye ve sanayinin diğer farklı ekipmanları ve depo kollarındaki pek çok satış alanı için mağaza ekipmanları ve depo raf sistemleri üretmektedir. Türkiye’de 13 bölge temsilciliği olan ÜÇGE, 750 çalışanı ile 7 gün 24 saat hizmet veriyor. 90 bin ton çelik ve 50 bin tabaka ahşap hammadde işleyen ÜÇGE, uluslararası düzeyde bir numara olma hedefi ile ilerliyor. 

AES firması ile ne zaman tanıştınız? 

ÜÇGE olarak üretim süreçlerimizde son teknoloji makineler ve robotik sistemler kullanıyoruz. Bu konuda uluslararası önemli fuarları yakından takip ediyoruz. AES’yi fuarlarda sürekli görüyorduk. Karşılıklı ziyaretler gerçekleştirmeye ve bilgi paylaşımında bulunmaya başladık. Geçtiğimiz yıl, makine parkurumuzda yer alan ebatlama makinesi dışında yeni bir ebatlama makinesi ihtiyacımız doğdu. Biz de tercihimizi butik üretime uygun olduğunu düşündüğümüz nesting yapan makinelerden yana kullandık. Yapmış olduğumuz performans-fiyat karşılaştırması sonucunda AES makinelerini tercih ettik. 

Hangi AES makinelerini kullanıyorsunuz?

AES Raptor LINE-R 2142 CNC Freze üretim hattı makine kullanıyoruz.  Bugüne kadar herhangi bir servis sıkıntısı yaşamadık. Makineleri ilk kullanmaya başladığımızdan bugüne Teknik Servisten memnun kaldığımızı özellikle belirtmek isterim. Özel, esneklik isteyen, panel ebatlama makinelerinin yükünü alacak daha az fire ile işlenebilecek iş listelerinin seçimi önemlidir bu yüzden makinada 
işlenecek tabakalara, doğru karar verilmesi gerekmektedir. Biz her zaman makinelerimizi minimum kapasite kayıpları ile çalıştırmak isteriz.

Bu makinelerdeki panel besleme kayıplarını önlemek için panel ebatlama ve AES makinelerini “panel taşıma ve stok sistemi” ile entegrasyon projesini başlattık. Burada amaç; operatörün tabakaya el değmeden makinaya besleme yapması ve makinanın ekranından istediği panelin asansör ünitesine taşınmasıydı. Her iki makinanın entegrasyonunda da AES firmasının ve  AES Teknik Servis Ekibinin deneyim ve birikimlerinin büyük faydası olmuştur. 

AES sonrası üretiminizde ne gibi değişiklikler oldu? 

AES RAPTOR makinelerinin bize üretimde esneklik sağladığınız söyleyebiliriz. Düz olmayan, iç içe geçebilen ve benzeri kesimler ile daha önce panel ebatlamada fireli kesim yaparken, şimdi parça üzerindeki bir iki basit delik işlemi dahil prosesi hem daha az fire ile tamamlayabiliyor hem de normalde panel ebatlama arkasından CNC ile iki defada olacak kesim ve freze prosesini tek bir işlemde yapabiliyoruz.

Bununla birlikte çift vakum pompalı tezgahlara sahip olan makinalarımız ile özel yaptırdığımız 45° birleşime uygun tutkal payı düşülmüş elmas bıçaklar ile optimizasyonla 45° kesimler yaparak, daire testeredeki iş kazası ihtimalini düşürürken tek bir defada ebatlama ve 45° kesim proseslerini de tamamlayabiliyoruz. 

ETKİNLİK TAKVİMİ
 • DUBAI WOOD SHOW DUBAI 12 - 14 MART 2019

  DUBAI WOOD SHOW AHŞAP İŞLEME MAKİNALARI FUARINDAYIZ

  HALL / STAND
 • ÇUKUROVA TUYAP ADANA 10 - 14 NİSAN 2019

  ADANA AHŞAP İŞLEME MAKİNELERİ VE YAN SANAYİ FUARI İÇİN TÜYAP FUAR MERKEZİ ADANA'DAYIZ

  HALL / STAND
 • LIGNA ALMANYA 27 - 31 MAYIS 2019

  DÜNYA'NIN EN BÜYÜK AHŞAP İŞLEME MAKİNALARI FUARI İÇİN HANNOVER/ ALMANYA'DAYIZ

  HALL 11 / STAND D44
 • AWFS LAS VEGAS / USA 17 - 20 TEMMUZ 2019

  AMERİKA BATI YAKASI AHŞAP İŞLEME MAKİNALARI FUARI İÇİN LAS VEGAS/ABD'DEYİZ

  HALL / STAND 9568
 • DREMA POZNAN POLONYA 11 - 14 EYLÜL 2019

  DREMA AHŞAP İŞLEME MAKİNALARI FUARI İÇİN POZNAN'DAYIZ

  HALL / STAND
 • BIFE SIM'19 ROMANYA 12 - 15 EYLÜL 2019

  DRE SIM AHŞAP İŞLEME MAKİNALARI FUARI İÇİN ROMANYA'DAYIZ

  HALL / STAND
 • WOODTECH İSTANBUL 12 - 14 EKİM 2019

  TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK AHŞAP İŞLEME MAKİNALARI FUARI İÇİN İSTANBUL'DAYIZ.

  HALL 314 / STAND