MÜŞTERİ ZİYARETLERİ KAPSAMINDA UZAY MUTFAK'I ZİYARET ETTİK

Müşteri Deneyimleri Kapsamında Gebze’de Uzay Mutfak Firmasını Ziyaret Ettik!

“AES Group olarak Müşteri Deneyimleri kapsamında Gebze/Kocaeli’de Uzay Mutfak firmasını ziyaret ettik. Firmamızın uzun yıllardan beri çözüm ortağı olarak hizmet verdiği Uzay Mutfak firmasında beklentiler, memnuniyet ve ürünlerimiz hakkında bir sohbet gerçekleştirdik ”


Bize firmanızdan ve faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Uzay Mutfak 1992 yılında o dönemki adı İstaş Mobilya olan bugünkü adı Starwood A.Ş. olan firmanın mutfak dolapları bayisi olarak Gebze’de ticari hayatına başlamıştı. Bu yaklaşık olarak 4 yıl kadar sürdü ve daha sonrasında Starwood A.Ş.’nin İstaş Mobilyayı kapatma kararı almasıyla birlikte Uzay Mutfak üretici firma olmak zorunda kaldı. Üretim çok kolay bir iş değildi tabi ki, başlangıçta baktığınızda makine alımı, üretim yerinin hazırlanması gibi bir sürü zorlu süreç vardı. Fakat bu dönem geçti, o dönem bu döneme göre çok daha avantajlıydı çünkü standart ürünler yoğunluktaydı ve çok az renk seçeneği vardı. Ölçülerimiz standarttı ve müşterilerimize standart ölçüde ürünler satıyorduk. Fakat bugünkü koşullara baktığımızda geçmişe göre çok daha çeşitli ürünler ve özel üretimler daha fazla, üretimimizin yaklaşık olarak %60’ı özel üretimden gerçekleşiyor. Bu süreç ilerledikçe ve bayı sayılarımız arttıkça, Türkiye genelinde 29 yurtdışında 3 olmak üzere 32 satış noktasıyla hizmet vermeye başladık.

AES firması ile ne zaman tanıştınız?

32 farklı noktadan proje geldiği için farklı farklı bakış açılarıyla farklı farklı müşteri istekleriyle karşılaştığımız için bunları üretmek zamanla zorlaşmaya başladı. Bu dönemde tabi çözüm ararken sistem olarak, aynı zamanda müşterilerimize doğru kaliteyi, doğru ürünleri sunabilmek adına çalışmalara başladık. Neler yapabileceğimizi görmek adına araştırmaya başladık ve AES ile tanıştık ve bize Cabinet Vision’dan bahsettiler. Daha öncesinde kullanmış olduğumuz CNC makineler vardı ama düz tabla teknolojisine yabancıydık ve neler yapabileceğini çok tahmin etmiyorduk işin açıkçası, fakat tabi yerli firma olmasının bizde bir takım tereddütleri vardı çünkü CNC hassas bir iş çok dikkatli davranmanız gerekiyor, ne olacağını bilmiyorsunuz ve yedek parçası var mı ürünler kaliteli mi, sağlam mı… bu konular kafamızda bir soru işareti olarak kalmıştı. Ama buna rağmen ihtiyacımız da olduğu için ve bir yerde mecbur olduğumuz için işe başladık.

AES ile üretim mantığınızda ne gibi değişiklikler oldu?

AES makine konusunda bizi gerçekten çok farklı bir noktaya taşıdı, çünkü hedefimiz bu makine ile ilgili olarak sadece kesim yapmaktı. Ürünleri keselim daha sonrası çok önemli değil gibi görünüyordu çünkü keserken çok fazla zorlanıyorduk. Personel bağımlı bir sisteme sahiptik, elemanlarımızın morallerinin yüksek olması, devamlı onların hasta olmamaları, işe zamanında gelmeleri bizim için çok çok önemliydi. O yüzden de kesi yapmak ilk etapta bizim için yeterli olan bir şeydi fakat kesimleri doğru yaptığımızı gördüğümüzde farklı şeyleri nasıl yapabiliriz, üretimi nasıl buraya kaydırabiliriz konusu kafamızda soru işareti olarak yeniden gelmeye başladı ve bunun üzerine çalışmaya başladık. AES’nin üzerinde bulunan Cabinet Vision programın bu kadar hareketli olabileceğini çok fazla tahmin etmemiştik. Bugün baktığımızda aslında geçmişte zorlandığımız ürünlerin aslında çok daha basit üretilebildiğini görebiliyoruz. Cabinet Vision içerisinde tüm modül kütüphanesini yeniden oluşturarak mağazalarımızda kullanmış olduğumuz çizim programı ile iletişimini sağlayarak içeride, dışarıdan gelen projeleri karşılamaya başladık ve daha sonra bunları üretimde AES’nin makinesine göndermeye başladık. Bu süreç o kadar bize keyif vermeye başladı ki zamanla diğer makinelerdeki üretimin tamamını o bölgeye kaydırmaya başladık.

Cabinet Vision program üretim verimliliği açısından faydalı oldu mu?

Projeleri birleştirmek, içeriye göndermek ve daha sonrasında bu karışık olan ortamda o projeyi ayıklamak ve o peojenin detaylarına ulaşmak mükemmel bir şeydi çünkü Cabinet Vision içerisindeki her şey aslında kullanıcının kullanımına açık. Sadece sizin neyi kullanabileceğiniz ne kadar kullanabildiğiniz önemli, bu da biraz bu işlerde çok uzmanlaşmış olmasa bile biraz alakadar olan birilerinin yapabileceği şeyler diye düşünüyorum. Çünkü biz zaten bir yazılımcı değildik ya da çok profesyonel program kullanıcıları değildik. Ama işimizin gerektiği yönde merakımız sayesinde işin içerisine girdiğimizde bunları çok rahatlıkla çözebildiğimizi gördük ve bu işten keyif almaya başladık. Cabinet Vision az önce söylediğim gibi kendi içerisinde verdiği veriler sayesinde siz onlara ulaşıp bir etiketin üzerinde o parçanın kimliğini tanımlayabiliyorsunuz, tanımladığınız kimlik sayesinde siz onlara ulaşıp bir etiketin üzerinde o parçanın kimliğini tanımlayabiliyorsunuz, tanımladığınız kimlik sayesinde eğer bir başka bir makinede işlem görmesini istiyorsanız mesela AES SIRIUS delik makinesinde yan delik işlemlerini gerçekleştirmek istiyorsanız siz çizimi yaptığınızda ve bunu sisteme gönderdiğinizde her şey hazır durumda. Personel barkodu okutup programı çağırtıp start tuşuna basmakla görevli ondan sonrası zaten makinelerin ve programın işi.

AES’yi müşterilerinize tavsiye eder misiniz?

Tabi Cabinet Vision gerçekten içerisinde bulundurduğu bilgiler anlamında, hareketliliği anlamında çok önemli bir program. Bu programın yaptığı doğru şeyleri doğru üretbilecek makinenin de AES olduğunu düşünüyorum. AES CNC ile alakalı olarak bu gerçekten Türkiyemizin bir değeridir, dışarıya bağımlılığı ciddi oranda azaltmıştır diye düşünüyorum ve ben tüm bu sektörde olan kullanıcılara özellikle bu makineyi ve sistemi şiddetle tavsiye ediyorum. Teşekkür ederim.

ETKİNLİK TAKVİMİ
 • DUBAI WOOD SHOW DUBAI 12 - 14 MART 2019

  DUBAI WOOD SHOW AHŞAP İŞLEME MAKİNALARI FUARINDAYIZ

  HALL / STAND
 • ÇUKUROVA TUYAP ADANA 10 - 14 NİSAN 2019

  ADANA AHŞAP İŞLEME MAKİNELERİ VE YAN SANAYİ FUARI İÇİN TÜYAP FUAR MERKEZİ ADANA'DAYIZ

  HALL / STAND
 • LIGNA ALMANYA 27 - 31 MAYIS 2019

  DÜNYA'NIN EN BÜYÜK AHŞAP İŞLEME MAKİNALARI FUARI İÇİN HANNOVER/ ALMANYA'DAYIZ

  HALL 11 / STAND D44
 • AWFS LAS VEGAS / USA 17 - 20 TEMMUZ 2019

  AMERİKA BATI YAKASI AHŞAP İŞLEME MAKİNALARI FUARI İÇİN LAS VEGAS/ABD'DEYİZ

  HALL / STAND 9568
 • DREMA POZNAN POLONYA 11 - 14 EYLÜL 2019

  DREMA AHŞAP İŞLEME MAKİNALARI FUARI İÇİN POZNAN'DAYIZ

  HALL / STAND
 • WOODTECH İSTANBUL 12 - 14 EKİM 2019

  TÜRKİYENİN EN BÜYÜK AHŞAP İŞLEME MAKİNALARI FUARI İÇİN İSTANBULDAYIZ

  HALL 03 / STAND 312A